AKBS & KBS Yardım

AKBS & KBS Yardım


Kimlik Bildirim Programı Burada yazan bilgiler 2004 yılından bu yana satışını yaptığımız Kimlik Bildirim yazılımımıza istinaden edindiğimiz deneyimlerden oluşmaktadır. Lütfen bu bilgileri kaynak göstermeden yayınlamayınız.


AKBS Yardım Konuları


AKBS şifremi unuttum, ne yapabilirim?

AKBS şifrenizi kaybetmeniz halinde bağlı olduğunuz emniyet birimine başvurarak şifrenizin yeniden tanımlanmasını talep edebilirsiniz. (3T Kimlik Bildirim kullanıcısı iseniz AKBS şifresi tarafımızdan yedeklenmektedir. Böyle bir durumda bize başvurup şifrenizi alabilirsiniz.)

AKBS kilitleniyor / AKBS donup kalıyor, ne yapmalıyım?

Bu sorunun farklı nedenleri olabilir. Bilgisayarınızın işletim sistemi ya da java dosyalarınız zarar görmüş olabilir. Zaman zaman EGM nin AKBS sunucusunda sorunlar olabilmektedir. Sorunun çözümü için teknik destek telefonumuzu arayabilirsiniz.

AKBS kurulumu nasıl yapılır?

Bilgisayarınıza indirdiğiniz akbs kurulum dosyasını çalıştırdıktan sonra ileri butonlarını tıklayarak kurulumu tamamlıyorsunuz. Programı çalıştırmak için masaüstündeki AKBS Uçbirim adlı kısayolu tıklayarak programı çalıştırın. Kaydınız henüz yapılmamışsa ya da ilk kez bu programı çalıştırıyorsanız, karşınıza yandaki gibi bir ekran çıkacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından size verilen özel numarayı Tesis Kodu alanına, yine EGM tarafından verilen PIN numarasını programdaki PIN Numarası bölümüne girdikten sonra, Şifre ve Şifre Onay isimli alanlara da otelinize özel verilmiş olan şifrenizi giriniz ve Tamam’ı tıklayınız. Şifrenizi girerken caps lock tuşunun açık olduğundan emin olunuz.

AKBS kurulum

Konaklama Bilgisi nasıl gönderilir?

Kaydınız tamamlandıktan sonra tamamlandığına dair bir mesaj göreceksiniz. Tamam'ı tıkladıktan sonra açılan pencere de menüden Seçenekler’i tıkladığınızda açılacak olan alt menüden Konaklayan Bilgisi Gönderme’yi seçiniz. Karşınıza yandaki gibi bir form çıkacak,dosya işaretine tıklayarak göndermek istediginiz XML uzantılı olan dosyanın bulunduğu dizini seçip, göndermek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra Open‘ı tıklayın. Kaydet butonunu tıklayıp Gönderme İşlemi Tamamlandı yazısı görüntülendikten sonra Dosyanız EGM’ye gönderilmiş olacaktır.

AKBS konaklayan bilgisi gönderme

AKBS de Çalışan Bilgisi Nasıl gönderilir?

Seçenekler bölümüne tıkladığınızda açılan alt menüden Çalışan Bilgisi Gönderme'yi seçiniz.Bu bölüm programı ilk kullanmaya başladığınızda tesisinizde bulunan çalışanlarınızın bilgisini emniyete göndermek içindir. İşe başlama ve ayrılış tarihlerinde değişiklik olduğunda veya işe yeni başlayan olduğunda gerekli kayıt işlemleri yapılıp, tekrar Emniyete Gönder butonuna basılmalıdır.

AKBS çalışan bilgisi gönderme

Veri okunurken hata oluştu ne demektir?

Oluşturulan XML dosyasının AKBS üzerinden aktarılabilmesi için belirli kurallara göre hazırlanmış olması gerekmektedir. Oluşturulan dosya bu kurallara uymuyorsa bu ve benzer uyarı mesajları alırsınız. Sorunun çözümü için belirtilen sıradaki kimlik bilgilerinin kontrol edilip düzeltilmesi gerekmektedir. Sorunun nedeni doğum tarihi TC Kimlik No gibi bilgilerin yanlış yazılması ya da zorunlu alanların yazılmamış olması olabilir. Ayrıntılar için destek hattımızı arayabilirsiniz. (3T Kimlik Bildirim Programında bu sorunlar yaşanmaz.)

AKBS veri okuma hatası

Dosya zaten eklenmiş ne demektir?

Oluşturulan XML dosyası sadece bir defa gönderilebilir. Bu uyarıyı alıyorsanız dosyayı daha önce göndermek için AKBS ye kaydetmişsinizdir. Bu durumda dosyayı yeniden oluşturup gönderebilirsiniz.

AKBS dosyası zaten eklenmiş sorunu

AKBS Kurulum dosyalarını nereden bulabilirim?

AKBS kurulum dosyalarını buradan indirebilirsiniz.

KBS Yardım Konuları


KBS kurulum dosyalarına nasıl ulaşabilirim?

KBS kurulum dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz.

"Web Servis Kullanımı Sırasında Hata Oluşmuştur" ile başlayan bir hata alıyorum. Ne yapmalıyım?

KBS' yi açtıktan sonra üstteki "Bilgi Değişikliği" menüsünü tıklayınız. Açılan menüden "Servis Adresi" bölümünü tıklayınız.
 
KBS web servis kullanım hatası
KBS web servis kullanımı hatası
Açılan servis adresi tanımlama ekranında yazan adresi http://uyg.jandarma.tsk.tr/KBS_Tesis/webservis/kbsup.asmx" olarak değiştirdikten sonra kaydet butonuna basınız.

KBS web servis kullanımı hatası

"XML Yapısında Hata Bulunmaktadır" ile başlayan bir hata alıyorum, ne yapmalıyım?

Oluşturulan XML dosyanın Jandarma KBS programına uygun olarak hazırlanmadığı durumlarda bu hata alınır. Mesajın devamında yazan eksikliklerin giderilmesi gerekir. 3T Kimlik Bildirim Programında böyle bir hata almazsınız. Yardım için destek hattımızı arayabilirsiniz.
 KBS web servis kullanımı hatası

Kimlik Bildirim programını buradan indirip kullanabilirsiniz. Sorularınız için 0850 455 1217 nolu hattımızdan irtibata geçebilirsiniz.